A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Vzdelávacia sada - DOM BUDÚCNOSTI verzia 2

Určené pre všetkých záujemcov od 10 rokov.

SKU C9991
99 €
Vypredané! Nie je možné objednať.


Energia je všetko

Točí sa okolo nej celý svet. A každý živý tvor sa ňou snaží šetriť. Veď preto sme leniví, aby sme spotrebovávali menej drahocennej energie. Ľudia vymysleli spôsoby, ako postaviť domy, ktoré nielen energiu šetria, ale vedia ju aj vyrobiť.

Urobíš až 100 pokusov

S touto sadou sa dozvieš takmer všetko o alternatívnych zdrojov energie a trvalo udržateľnom spôsobe života. Čaká na teba 100 experimentov a budovanie modelov, ktoré ti predstavia ako funguje nizkoenergetický, pasívny a aktívny dom. Veľa sa naučíš o energeticky účinných stavebných materiáloch a dizajne pasívnych domov. Budeš experimentovať s vykurovaním, chladením, spoznáš akým spôsobom sa prenáša teplo.

Za všetkým je Slnko

Preskúmaš tiež zemskej klímu, kolobeh vody a ten nevyčerpateľný zdroj energie v nebi: Slnko. Otestuješ pasívnu metódu zberu tepla prostredníctvom slnečných kolektorov, pripojíš fotovoltaický solárny panel a vyrobíš elektrinu zo slnečného žiarenia. Postavíš veternú turbínu a získaš energiu z vetra. Postavíš skleník a dozvieš sa triky na uchovanie energie používanej rastlinami.

Staneš sa odborníkom na zelenú energiu

Stavebnica poskytne ucelený prehľad o mnohých formách alternatívnych zdrojov energie a prostredníctvom modelov ti umožní pochopiť energetické otázky ochrany prírody. Máme pre teba pripravený rozsiahly výukový materiál, ktorý ťa prevedie jednotlivými experimentami, poskytne vedecké vysvetlenia a tipy na úsporu energie.

Slovenský návod k tejto stavebnici je dostupný ako elektronický obsah v našom labáku.

Prečo elektronický návodChcem to vidieť

Čo všetko sa naučíš

Postav dom, zasaď strom

Toto ale nebude obyčajný dom. Myslíš na budúcnosť, pretože energia je vzácna. Postavíš dom, ktorý nie je požieračom energie, práve naopak, energiu vyrobí. Energia je všade okolo nás, stačí ju chytiť. Dozvieš sa veľa o Slnku, o jeho nebeskej dráhe, o vhodnej pozícii tvojho domu, o tom, ako dom postaviť, aj ako ho chrániť pred nadmerným slnečným žiarením, aby sa ľudia v lete nepotili.

Slnko, nielen výdajňa tepla

Slnko neustále vysiela obrovské množstvo tepelného žiarenia. Dnes už vieme túto bezplatnú energiu využiť. Môže nám poslúžiť napríklad na lacný ohrev vody. Okrem toho môžeme slnečnú energiu využiť na výrobu elektrickej energie. Zoznám sa s jej výrobou.

Všetko o klimatizácii

Ako funguje klimatizácia? Urobíš niekoľko pokusov, zostrojíš jednoduchý klimatizačný systém vlastnými rukami a pochopíš. Pochopíš tiež mnohé iné záhady, napríklad, prečo ti je zima, keď si mokrý.

Ako pracujú slnečné kolektory?

Ako čo najrýchlejšie zohriať vodu? A ako funguje skleník? Čo je to ten skleníkový efekt?

Ako uväzniť teplo

Áno, potrebujeme uväzniť teplo, pretože inak nám unikne do okolia. Ako na to? Aké materiály použiť? Prečo je niečo dobrý izolant a iná látka nie? Okrem toho sa naučíš všetko o teplomeroch a ako s nimi správne narábať.

Je teplota to isté ako teplo?

A môže sa teplo šíriť látkami ďaľej? Môže sa dokonca teplo odovzdávať z predmetu na predmet? Dokáže teplo zdvihnúť predmety? Čo je to vlastne teplo? Je možné teplo poslať vzduchom na iné miesto?

Energia vetra je znova energiou Slnka

Vietor máme vďaka Slnku, vďaka nerovnomernému ohrievaniu vzdušných más.Určite by sa zišlo využiť silu vetra na výrobu elektriny. Skúsme takú veternú elektráreň pre tvoj dom zostrojiť.

Triky rastlín

Využívanie energie zo slnka nie je novodobým vynálezom ľudstva, ako by sa mohlo zdať. Zelené rastliny energiu slnka využívajú milióny rokov a to je dobrým dôvodom na to, aby sme sa na rastliny pozreli trochu zblízka.

Ako premeniť morskú vodu na pitnú?

Určite vieš, že bez pitnej vody na šírom mori rýchlo zahynieš. Tvoj dom ale bude získavať pitnú vodu z morskej a dokonca sa naučíš premieňať odpadovú vodu na pitnú.