A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Nakúpte tento tovar v našom novom e-shope a máte dopravu zdarma!
V košíku zadajte zľavový kupón: dopravazadarmo.

Prejsť na nový e-shop

Prečo sa lode vznášajú na vode?

Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?

Všetky telesá sa skladajú z molekúl. Ale v každej látke sú molekuly usporiadané inak. V tuhých látkach sú molekuly tesne „napchaté" jedna vedľa druhej. V kvapalinách sú vzdialenosti medzi molekulami väčšie. Najviac „voľnosti" majú molekuly plynov. Toto usporiadanie molekúl nazývame hustota. Najvyššou hustotou sa vyznačujú tuhé látky, menšou kvapaliny a najmenšiu hustotu majú plyny (ale existujú aj výnimky z tohto pravidla!).

Ak hodíme do vody kameň, ktorého molekuly sú usporiadané tesnejšie než molekuly vody (čiže má vyššiu hustotu ako voda), klesne na dno. Ak teleso bude mať o niečo menšiu hustotu ako voda (napríklad drevo), bude plávať na hladine. Teleso s rovnakou hustotou ako voda sa umiestni medzi dnom a hladinou.

Dobre, ale ved oceľ má vyššiu hustotu ako voda! Prečo teda loď pláva? Guľka z plastelíny vhodená do vody sa potopí, ale ak z kúska plastelíny vymodelujeme misku, bude sa vznášať na vode. Objem plastelínovej loďky je oveľa väčší než objem guľky. Ponorená časť loďky zahŕňa aj vzduchu s veľmi nízkou hustotou. Podobné je to s loďou. Ten obrovský oceľový trup je predsa do istej miery naplnený vzduchom. Lod ako celok (trup + iné konštrukčné prvky I cestujúci | vzduch) má nižšiu hustotu ako voda. Vztlak ju „tlačí" zdola k hladine vody a preto sa loď nepotopí.

Ukážka je z knihy: Prečo je to tak? (Anna Michalak - Maria Szarf), ktorú si môžete objednať vo vydavateľstve Vydavateľstvo Príroda, s.r.o. alebo nižšie, v Martinus-e.

ISBN 978-80-07-02212-6

EAN: 9788007022126

Formát: 205 x 290 mm, tvrdá väzba, 192 strán, cena: 13,90 €

Prečo je tráva zelená? Načo sú úhorom baterky? Prečo cítime bolesť? Odkiaľ fúka vietor? V tejto knihe je všetko, čo by dieťa chcelo vedieť, keď sa opýta „Prečo?“. Nezvyčajná kniha uspokojí prirodzený detský záujem o spoznanie sveta, rozšíri ich vedomosti a rozvinie bádateľské záľuby. Jej čítanie je pre zvedavé deti jedno veľké dobrodružstvo!

 

Ohodnoťte tento článok:
Cue - tvoj domáci lekár
Prečo ľudia starnú?

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

 • Patrik Hyll
  5 625 Bodov
 • Ulrich
  4 881 Bodov
 • Lukáš Janáčik
  4 647 Bodov
 • Janko
  1 676 Bodov
 • Dodo Farkaš
  1 174 Bodov
 • Martin Majtán
  693 Bodov
 • Natália Andrašková
  457 Bodov
 • Michal Chovanec
  455 Bodov
 • Adam Hančák
  353 Bodov
 • Lenka Baranovičová
  341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
31375 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
25809 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
24988 x čítané