A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Nakúpte tento tovar v našom novom e-shope a máte dopravu zdarma!
V košíku zadajte zľavový kupón: dopravazadarmo.

Prejsť na nový e-shop

Ako sa guľôčka dostane do guľkového pera

512px-Ballpointpentip_lessnoise

Srdcom guľkového pera je presne vybrú­sená kovová guľôčka dopravujúca na pa­pier rýchloschnúci atrament.

Vyrába sa z mäkkej alebo nerezovej oce­le s priemerom 1 milimeter (zabrúsenej s presnosťou na niekoľko milióntin mili­metra) alebo zo zlúčeniny volfrámu a uhlíka, ktorá tvrdosťou nezaostáva za diamantom.

Aby lepšie prilipla k papieru, povrch guľôčky sa opracováva a zdrsňuje.

Potom sa guľôčka vkladá do oceľovej alebo mosadznej objímky tak, aby mohla voľne rotovať. Okraj objímky sa zúži - gu­ľôčka nemôže vypadnúť.

Atrament steká zo zásobníka do ložis­ka guľôčky úzkou rúročkou. Systém guľôčka-zásobník musí byť otvorený, preto­že v uzavretom systéme by vypísaním at­ramentu vzniklo vákuum, ktoré by zne­možnilo prísun atramentu zo zásobníka.

Atrament sa pomocou kanálikov vnútri objímky rovnomerne rozvádza po povr­chu guľôčky. Pohybom „večnej“ ceruzky po papieri guľôčka rotuje a kreslí čiaru.

Francúzska firma BiC predáva na ce­lom svete viac ako 12 miliónov guľôčko­vých pier denne. Každým perom s jem­ným hrotom sa napíše viac ako 3,5 kilo­metra písma. Perom so strednou veľkos­ťou špice napíšete riadok asi o kilometer kratší.

 

Biro: vynálezca guľkového pera

Pred vynálezom plniaceho pera roku 1884 muselo ľudstvu viac ako jedno tisícročie stačiť na písa­nie dobre orezané brko. Guľôčkové pero prvý raz zostrojil v tridsiatych rokoch 20. storočia v Budapešti maďarský umelec a novinár Ladislao Biro. Biro začiatkom 2. svetovej vojny emigroval a svoju púť ukončil v Argentíne.

Ešte počas vojny pero s pomocou svojho brata Georgea (chemika) zdokonalil a v Buenos Aires začal jeho hromadnú výrobu. Roku 1944 predal autorské práva jednému zo sponzorov. Ten začal pero dodávať spojeneckému letectvu (výkon pera neovplyvňoval meniaci sa tlak vzduchu). Ladislao Biro zmizol do neznáma, no jeho pero sa udomác­nilo na celom svete.

Fixky a zvýrazňovače Výrobcovia pier a fixiek šli ďalej po ceste, ktorú vyšliapal Ladislao B:ro. a výsledkom ich práce sú najrôznejšie druhy fixiek, zanechávajúcich jemnú, širokú, trvalú ä odstrániteľnú stopu na mnohých povrchoch - kovoch, skle, plastové povrchy nevynímajúc. Jemné kanáliky na špičkách fixiek vedú atrament do hrotu na princípe kapilárneho javu.

Plstený hrot Hrot fixky je vyrobený z prírodnej alebo syntetickej vlny.

Vláknitý hrot Živicou spevnené vlákna sú odolnejšie ako plstený hrot.

Hrot guľkového pera Atrament sa privádza do špičky rotáciou guľôčky.

Plastový hrot Atrament voľne steká na odolný plastový hrot.

Ohodnoťte tento článok:
Najzaujímavejšie alergie
Ako sa do ceruziek dostanú náplne

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

 • Patrik Hyll
  5 625 Bodov
 • Ulrich
  4 881 Bodov
 • Lukáš Janáčik
  4 647 Bodov
 • Janko
  1 676 Bodov
 • Dodo Farkaš
  1 174 Bodov
 • Martin Majtán
  693 Bodov
 • Natália Andrašková
  457 Bodov
 • Michal Chovanec
  455 Bodov
 • Adam Hančák
  353 Bodov
 • Lenka Baranovičová
  341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
31344 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
25777 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
24972 x čítané