A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Nakúpte tento tovar v našom novom e-shope a máte dopravu zdarma!
V košíku zadajte zľavový kupón: dopravazadarmo.

Prejsť na nový e-shop

Ako sa do ceruziek dostanú náplne

512px-Closeup_of_pencil_graphite

Stáročia sa náplne ceruziek vyrábali z olo­va. Starí Egypťania, Gréci a Rimania pou­žívali malé olovené kotúčiky na linajkovanie hárkov papyrusu. Do nich potom pí­sali štetcom a atramentom. Európski umelci už v 14. storočí používali olovené, zinkové alebo strieborné tyčinky na kres­by svetlosivej farby. Hovorí sa im kresby striebornou ceruzkou. V 16. storočí po­tom Conrad Gesner zo švajčiarskeho Zúrichu vo svojej Rozprave o skamenelinách popísal tyčinku na písanie s dreveným obalom.

Olovo sa ako písacia potreba prestalo používať až po náleze čistého grafitu roku 1564 pri Borrowdale v severnom Anglicku - a ceruza v podobe, ako ju poznáme dnes, bola na svete.

Tuha - čiže grafit - je formou uhlíka a je jedným z najmäkších nerastov. Tlakom na papier sa tenké vrstvy grafitu odlupujú a zanechávajú čiernu stopu.

Jeden z vhodných zdrojov grafitu - práškového alebo tmavočerveného - je v Sonore v Mexiku.

Vonkajší drevený obal ceruzky musí byť dosť mäkký, aby sa po vypísaní tuhy mo­hol ľahko zastrúhať. Najvyhľadávanejšou surovinou sa stalo drevo aromatického cédra z hôr Sierry Nevady v severnej Kalifornii, ktoré pochádza zo 100 až 150-ročných stromov.

Náplne sa vyrábajú tak, že zmes jemné­ho grafitu s ílom sa vytvaruje do tyčiniek a vypáli v peci. Grafit je vďaka svojej vrs­tevnatej štruktúre výborným mazadlom, takže sa nedá zomlieť v bežnom mlyne. Musí sa použiť špeciálny mlyn, v ktorom sa častice grafitu vystreľujú proti sebe prúdmi stlačeného vzduchu a nárazmi sa rozbíjajú.

Jemné grafitové čiastočky sa potom miešajú s čistým ílom (používaným aj na výrobu porcelánu) do zmesi ako sklársky tmel. Táto zmes sa plní do valca a pretlá­ča otvorom v jednej jeho časti do tyčiniek s priemerom ceruzovej náplne.

Tyčinky sa zrezávajú na dĺžku ceruzky, sušia a vypaľujú sa pri teplote okolo 1200 °C. Nakoniec sa kvôli lepšej kĺzavosti po papieri opracovávajú voskom a zabezpečujú proti vypadnutiu z obalu.

Pri výrobe obalov sa drevo nareže do líšt rovnako dlhých ako budúca ceruza, ši­rokých ako sedem cerúz a hrubých ako polovica jednej. Do líšt sa vyhĺbia drážky umiestnia grafitové náplne a celok sa pre­lepí druhou lištou so žliabkami. Tento  „sendvič“ putuje potom do stroja, kde sa rozreže na jednotlivé ceruzy, ktoré mam hexagonálny alebo okrúhly obvod.

Naostatok sa ceruzky lakujú lakom, ktorý neškodí zdraviu.

 

TVRDÚ ALEBO MÄKKÚ? ODPOVEĎ DÁVA PORCELÁNOVÝ ÍL

Náplne do ceruziek sa vyrábajú zmiesením grafitu s jemným ílom, ktorý sa používa aj na výrobu najjemnejšieho porcelánu. Grafit a íl sa miesia v rôznych pomeroch a vznikajú nápl­ne rôznych odtieňov  a tvrdostí.

Najviac používaným typom ceruz­ky je HB (tvrdá a čierna). Mäkšie a tmavšie B a BS obsahujú viac gra­fitu a v tvrdších - od stupňa H (tvr­dá)  do 10H - stúpa zastúpenie ílu.

Náplne farebných ceruziek a paste­liek neobsahujú grafit vôbec. Vyrá­bajú sa z čistého ílu a vosku a farbia sa pigmentovými farbami.

 

Ohodnoťte tento článok:
Ako sa guľôčka dostane do guľkového pera
Prečo steny žiaroviek neprasknú
 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

 • Patrik Hyll
  5 625 Bodov
 • Ulrich
  4 881 Bodov
 • Lukáš Janáčik
  4 647 Bodov
 • Janko
  1 676 Bodov
 • Dodo Farkaš
  1 174 Bodov
 • Martin Majtán
  693 Bodov
 • Natália Andrašková
  457 Bodov
 • Michal Chovanec
  455 Bodov
 • Adam Hančák
  353 Bodov
 • Lenka Baranovičová
  341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
31344 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
25778 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
24972 x čítané